Manuálterápia a gerincproblémák kezelésére: Milyen hatásai lehetnek a kezelésnek?
A manuálterápia egy gyűjtőfogalom, amely alá számos kezelési ág sorolható. Ez egy külön tudomány, szemlélet, kezelési módszer, aminek a középpontjában az embert, mint egészet, egységet veszik figyelembe. Mivel a szervezet és annak minden funkciója összefügg, így először ezt vizsgálják. Az eltérések az egész testünkre kihatással vannak, ezek befolyásolják a betegségekből, sérülésekből való gyógyulás sikerességét és gyorsaságát.
De vajon milyen hatásai lehetnek? Mikor számít jó kezelési módszernek?
Manuálterápia a gerincbántalmak kezelésére
A manuálterápia során a vizsgálat és a kezelés nagy része kézzel, tapintással és fogásokkal történik. Ez egy rendkívül modern szemléletű terápiás lehetőség, amely során döntően mozgásszervi eltéréseket kezelnek. Ha kíváncsi vagy arra, hogy hogyan dolgozik egy profi manuálterapeuta, akkor mindenképp érdemes szétnézned a Gyógytornászom weboldalán is. Minden esetben figyelembe veszik a teljes szervezetet, a test állapotát, hiszen az egyes panaszok visszahatnak más testrészekre. Egyes irányzatok szerint azonban adott esetben belszervi eltérések is kezelhetőek vele.
A célja az ízületek mozgáskorlátozottságának oldása, az izomzat lazítása, a gerinc és a végtagi ízületek mozgásdinamikájának helyreállítása. A lényeg, hogy minden funkció és eredeti statika megfelelően működjön, ezáltal csökkentve, jó esetben megszüntetve a fájdalmat.
Amint a panaszok elmúlnak, a mozgás ismét szabaddá válik, ezáltal javul a pszichés és fizikai közérzet. Nem ritka az sem, ha bizonyos gerinc eredetű szédülések és fülzúgások kezelésére használják.
Milyen technikákat alkalmaznak?
A manuálterápia során alkalmazott technikák között megismerhetjük az izom-energia technikákat (MET), a miofascialis (izom és pólyájuk) oldási technikáját, valamint a lágyrész kezelési fogásokat. Emellett megtudhatjuk, hogy mi az a postizometriás relaxációs technika, azaz a PIR.
A manuálterápia részét képezi továbbá a masszázs jellegű fogások alkalmazása, illetve a dinamikus kezelések használata. Ilyenkor a beteg fájdalmat mozgásmintáját igyekeznek megváltoztatni. Ez egy hozzá nem értő számára a nyújtó és lazító gyakorlatokra, masszázsra, ízületi feszesítésre emlékeztethetnek.
Az mindenképpen fontos tényező, hogy a kezelési módszer kizárólag a reverzibilis, azaz visszafordítható, funkcionális eltérések esetén alkalmas a gyógyításra. Ez azt jelenti, hogy törést, daganatot, gyulladást nem lehet vele kezelni. A gerincferdülésre szintén nem ez lesz a megoldás. A funkcionális gerincferdülések esetében, ha az ok megszűnik, akkor a kóros gerincgörbület is elmúlik, tehát ott még van esély.
Milyen hatásai lehetnek a kezelésnek?
Általában gerinchez köthető panaszokon szokták alkalmazni. Megszüntethető vele a nyak-, a hát-, és a derékfájás. Emellett elmúlik a gerinc elváltozásaiból fakadó, végtagokba sugárzó fájdalom, a végtagzsibbadás, a becsípődés. A gerinc és nagyízületek mozgáskorlátozottságából adódó izomtúlfeszültségnek is búcsút inthetünk, az ebből fakadó fájdalom többé nem jelenhet meg.
A manuálterápia alkalmas továbbá a nyakhoz köthető szédülések és fejfájás enyhítésére. A végtagok ízületeihez köthető fájdalmak között főleg a váll- és a csípőfájdalom enyhíthető. A könyök, a csukló, a láb ízületei, a kezek, valamint a boka és a térd többségében csak korlátozottan kezelhetőek. A legtöbb esetben nem túl látványos eredménnyel.
Fontos megjegyezni, hogy például a porckorongsérvet önmagában nem lehet kizárólag manuálterápiával gyógyítani. A következményekre azonban hatással lehet, de ott sem minden esetben javulhat a helyzet. Sokszor azonban már a fájdalom, a zsibbadás, a mozgáskorlátozottság enyhítése és megszüntetése is jelentős eredmény lehet, főleg, ha régóta fennálló problémáról van szó.
Milyen vizsgálatokra lesz szükség?
A szakemberek azonban nem csak össze-vissza ropogtatják a betegeket. Mindenekelőtt diagnosztikára van szükség, ahol kikérdezik a pácienst, megvizsgálják a panaszos részeket, megfigyelik a mozgás, valamint a fizikai elváltozásokat. Végül képalkotó vizsgálatokat végeznek, mint a röntgen, a CT vagy az MR. Ezt követően már célzottan tudnak terápiás tervet felállítani.